Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta – przypomina Marek Michalak w liście do Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów i przedstawiciele samorządów – miast, powiatów, gmin oraz społeczności lokalnych. – Niech Jej słowa „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…” – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przesłaniem roku 2018! – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Parlamentarzyści przychylili się do wniosku Rzecznika Praw Dziecka uznając, że niezwykła heroiczność i dokonania tej wspaniałej Polki na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie.

Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek – podkreśla RPD i apeluje o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci.

– Proszę, aby przez cały rok, prowadzili Państwo aktywność upowszechniającą wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała – dodaje RPD, wskazując, że niewątpliwie szczególnym uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu mieszkańców.

uchwala_w_sprawie_ustanowienia_2018_rokiem_ireny_sendlerowej

list_rzecznika_praw_dziecka_w_sprawie_roku_ireny_sendlerowej

wykorzystano materiały Rzecznika Praw Dziecka – http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/aby-uhonorowac-irene-sendlerowa