Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!

Wrzesień dobiegł końca, za oknami jesień. W naszym przedszkolu będziemy odkrywać na nowo tę piękną porę roku, która niejednokrotnie potrafi nas zaskoczyć niezwykłością zmian zachodzących w przyrodzie.
W tym miesiącu będziemy zdobywać informacje o owocach i warzywach, jakie daje nam w darze jesień; będziemy z pomocą osoby dorosłej robić sałatkę, szaszłyki owocowe oraz kanapki.
Dowiemy się jakie zwierzęta mieszkają w lesie, jakie mają domy i zwyczaje. Poznamy wiersze, piosenki i opowiadania o tematyce jesienne; będziemy ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem. Podczas spacerów będziemy szukać oznak jesieni w okolicach przedszkola. Porozmawiamy również o różnicach między parkiem a lasem.
Dzieci dowiedzą się co z czego otrzymujemy. Będą dobierać obrazki związane z produktami uzyskiwanymi w gospodarstwie rolnym, np. kura-jajko, krowa-mleko, kłosy zboża-pieczywo itp.
Pamiętać również będziemy o rozwijaniu kompetencji i umiejętności matematycznych oraz myśleniu przyczynowo-skutkowym przez: wyszukiwanie wspólnych cech zbioru; przeliczaniu; porównywaniu, czego jest więcej, mniej; kontynuowaniu rytmów jedno i dwuelementowych oraz rozwiązywaniu zagadek słownych, dotykowych, słuchowych, wzrokowych i smakowych.
Wykonamy wiele prac plastycznych rozwijających poczucie estetyki i wrażliwości oraz wspierających rozwój motoryki małej. Przedszkolaki lubią eksperymentować, dlatego będziemy sprawdzać skąd się bierze deszcz (z wykorzystaniem pary wodnej). Nie zabraknie również eksperymentów myślowych, np. zastanawiania się, co by było, gdyby nie było deszczu.
Zachęcam do wykonania projektów, np. Owocowa matematyka; Jeż na jesiennym spacerze; Kolorowe parasolki.

Marta Kostiukowiec

W październiku nauczymy się piosenki i wiersza.

Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko, na wiaterek
A tu lecą jej na głowe
Liście złote i brązowe…(x2)
Myśli Ola – Liści tyle
Zrobię bukiet z nich za chwilę
La, la, la, la, la, la, la, la, la
La, la, la, la, la, la, la, la, la.

Lato ukryło się w dziupli,
Z kokardą słońca we włosach.
Na ziemię spłynęła jesień,
Z deszczem i z chustką do nosa

Żółwie, Morska Kraina
Żółwie, Morska Kraina